środa, 7 maja 2014

Ja i luksusowe marki w naszych szufladach...Ja i luksusowe marki  w naszych szufladach…


„ Zobacz jaka piękna koronka i jakie wytworne hafty” , powiedziała do mnie jedna osoba wskazując na biustonosz , który nawet koło koronki nigdy nie leżał i z wytwornością nie ma nic wspólnego.
Dlaczego tak jest, że w Polsce nie mamy pojęcie na co powinniśmy zwracać uwagę, kiedy cena jest adekwatna do jakości?
Bardzo, ale to bardzo drażni mnie, kiedy w Polskich butikach z bielizną Panie  sprzedawczynie pokazują „plastikowe biustonosze” zrobione z ropy naftowej jako te najbardziej ekskluzywne?
Czy my w ogóle zdajmy sobie sprawę co ma wpływ na ostateczną cenę naszej bielizny? Co możemy nazwać produktem luksusowym a co tylko produktem luksusopodobnym?

Luksus kojarzyć nam się powinien z czym co jest najwyższej jakości, czyli w przypadku bielizny, luksusowy biustonosz, to taki, który został uszyty z najwyższej jakości materiałów, nad jego konstrukcją czuwali specjaliści by dać gwarancje, iż będzie on nie tylko wygodny, ale da nam kształt, którego oczekujemy.

Coraz częściej jednak mamy do czynienia z paradoksem Veblena, który mówi, iż wraz ze wzrostem ceny rośnie popyt na dany produkt. Czyli wg tej zasady nie ważne jak produkt został wykonany, kosztuję dużo wiec chcemy go mieć.  Nawet ostatnio miałam okazję testować markę bieliźniarską, która w sklepie miała kosztować ok. 500 zł za biustonosz. Muszę przyznać, że była piękna wizualnie, ale już po przymierzeniu czar pryskał. Okazało się, że nic z tej marki nie leży. Kiedy zwróciłam na to uwagę, usłyszałam „To jest produkt high fashion więc nie musi dobrze leżeć…” Poważnie?
Często okazuję się, że produkty mają wywindowaną cenę tylko dla tego, że do biustonosza  doszyta została metka z nazwiskiem jakiegoś sławnego projektanta, czy firma przeznaczyła miliony na kampanie reklamową, a tak naprawdę ma to odwrócić uwagę od słabej jakości produktów.
Wiec czy możemy spotkać się z bielizna luksusową w obecnych czasach?
 Oczywiście, że tak. Ważne jest, żebyśmy mieli pojęcie na co ma wpływ cena.  Uważam, że pojęcie luksusu będzie też zmienne w zależności od zasobu naszego portfela.  Jednak jak mówił mój dziadek, „ludzi biednych nie stać na tanie produkty”.
Ja postanowiłam przedstawić luksusowy produkt na  przykładzie marki Empreinte. Dla mnie symbolem współczesnego luksusu w bieliźnie.

Empreinte jest marką francuską  z ponad 60 letnią tradycją. Jest to też marka, która dzięki niesamowitej pasji tworzenia nie ma praktycznie konkurencji, gdyż nikt nie umie tworzyć takiej bielizny jak Empreinte.
Co decyduję o wyjątkowości marki Empreinte? I czy one naprawdę warte są swojej ceny?
Postaram się wam przybliżyć proces tworzenia modeli Empreinte.
Najpierw zespół projektantów pracuję nad konstrukcją nowego biustonosza. Każdy rozmiar konstruowany jest osobno,  nie ma mowy o skalowaniu. W tym samym czasie zlecany jest w tradycyjnych francuskich hafciarniach projekt koronki.  Empreinte korzysta z najwyższej jakości koronek takich jak np.: Calais (Leavers lace).

Każdy materiał wykorzystywany do produkcji biustonoszy marki Empreinte jest poddany szeregowi testów.
Na:
-sprężystość w pionie i poziomie
-odporność na światło
- trwałość
- sprawdzany jest też każdy metr materiały czy nie ma on żadnych skaz.

Niezwykle ważne jest też to, iż Empreinte do każdego rozmiaru biustonosza, używa innego rozmiaru fiszbiny. Chcą mieć pewność, że każdy rozmiar jest idealny dla danej kobiety.
W dużej mierze Empreinte to ręczne szycie. Biustonosze wykrawane są ręcznie, tak aby wzór na lewej i prawej miseczce zgadzał się ze sobą. Oznacza to dużą stratę materiału.
Wszystkie wykrojone elementy biustonosza pakowane są w jedno małe pudełeczko i wysyłane do Tunezji, gdzie tam zostają zszyte.
Po powrocie do Francji, każdy biustonosz przechodzi kontrole, czy wszystko jest w idealnym porządku.
Każdy z tych elementów wpływa na jakość produktów Empreinte, czyniąc z tej marki markę luksusową.
Kobiety, które noszą bieliznę Empreinte nie zamienią jej na żadną inną firmę.

Oczywiście Empreinte nie jest marką dla każdego. Jest to firma, która kieruję swoją ofertę dla dużych biustów. Uważam jednak, że ograniczenie odbiorców oraz nie za szeroka oferta firmy sprawia, że marka Empreinte jest tym bardziej luksusowa, ponieważ jest ograniczona.

Ale czy to oznacza, że luksus zawsze musi kosztować więcej?

W przypadku marki Empreinte, cena biustonosza przy tym sposobie produkcji jest relatywnie niska. Oczywiście są marki, które możemy nazwać luksusowymi a ich ceny będą niższe, ale o nich innym razem.

Dziś pozostańmy w klimacie koronek...
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz